Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Can Yücel Kimdir?

Can Yücel Kimdir?

Can Yücel
Adı Soyadı: Can Yücel
Doğum Tarihi:1926
Doğum Yeri: / İstanbul / Türkiye
Mesleği: Şair

Ölüm Tarihi: 12 Ağustos Perşembe, 1999

Can Yücel

Dünyaca ünlü modern Türk şairdir. Kullandığı kaba ama samimi dil ile Türk şiirinde farklı bir tarz yaratmıştır.
Aslen Giresun’lu olan Can Yücel, Hasan Ali Yücel’in oğludur.
Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okumuş olan Yücel, çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde sunuculuk yaptı.
Kore’de askerlik görevini yerin getirdikten sonra, 1958’de Türkiye’ye döndüp, bir süre Bodrum’da turist rehberi olarak çalıştı. Ardından bağımsız çevirmen ve şair olarak hayatına İstanbul’da devam etti. 1956 yılında Güler Hanım ile evlendi. Bu evlilikten ikisi kız (Güzel ve Su) ve biri erkek (Hasan) olmak üzere üç çocukları oldu.
1945-1965 yılları arasında Yenilikler, Beraber, Seçilmiş Hikayeler, Dost, Sosyal Adalet, Şiir Sanatı, Dönem, Ant, İmece ve Papirüs adlı dergilerde yazdı. Daha sonraları Yeni Dergi, Birikim, Sanat Emeği, Yazko Edebiyat ve Yeni Düşün dergilerinde yayımladığı şiir, yazı ve çeviri şiirleri ile tanınmaya başladı.
Şiirlerinde argo ve müstehcen sözlere çok sık yer veren, bu nedenle zaman zaman dikkatleri üzerine çekip kovuşturmaya uğrayan Yücel, ilk şiirlerini 1950 yılında `Yazma` adlı kitapta toplamıştır.
Yücel ayrıca Lorca, Shakespeare, Brecht gibi ünlü batılı yazarların oyunlarından çeviriler yaptı. Shakespeare çevirileri (Hamlet, Fırtına, Bir Yaz Gecesi Rüyası) aslına tam olarak bağlı kalmamış olsa da son derece başarılıdır. Shakespeare’in ünlü ‘to be or not to be’ sözünü ‘bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin’ şeklindeki çevirisi Türkçeye yerleşmiştir. 1959′da ilk baskısı yayımlanan ‘Her Boydan’ adlı kitabında dünya şiirlerinin serbest ama başarılı bir biçimde yapılmış çevirilerini toplamıştır.
1962 yılında İngiltere’deyken, 1709 yılına ait, Latin harfleriyle taş baskısı olarak basılmış bir Türkçe dilbilgisi kitabı bulması geniş yankı uyandırdı.
1965`ten sonra siyasal konularda da ürün veren Yücel, 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı için 15 yıl hapse mahkum oldu. 1974’de çıkarılan genel afla serbest bırakıldı. Dışarı çıktıktan sonra, hapiste yazdığı şiirlerden oluşan Bir Siyasinin Şiirleri adlı kitabını yayımladı. 12 Eylül 1980 sonrası, müstehcen olduğu gerekçesiyle “Rengahenk” adlı kitabı toplatıldı.
Can Yücel, taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı eserlerinde, yalın dili ve yeni buluşları ile dikkati çekti. Can Yücel’in ilham kaynakları ve şiirlerinin konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, duyumlar ve duygulardır. Can Yücel ailesine çok önem vermiş, kitaplarından birine ‘Maaile’ adını koymuştur. ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e’, ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ ailesine yazdığı sevgi şiirlerinden bazılarıdır.
Son yıllarında Datça’ya yerleşti ve haftalık Leman ve aylık Öküz dergilerinde yazıları ve şiirleri yayımlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Yücel, 18 Nisan seçimlerinde ÖDP`nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı oldu. 12 Ağustos 1999 gecesi hayata gözlerini yuman şair, çok sevdiği günebakan çiçekleriyle uğurlanarak Datça’ya gömüldü.

Leave a Comment

Loading...