Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Bülent Arınç Kimdir?

Bülent Arınç Kimdir?

Bülent Arınç
Adı Soyadı: Bülent Arınç
Doğum Tarihi:25 Mayıs Salı, 1948
Doğum Yeri: / Bursa / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi

Yaşam Durumu: Yaşıyor

Bülent Arınç

Siyasetçi
25 Mayıs 1948 Bursa doğumlu olan Bülent Arınç, Manisa Lisesi’ni bitirdikten sonra 1970 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Manisa’da uzun süre serbest avukatlık görevi yaptı. Siyasete Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulunarak adım attı.
Bülent Arınç 24 Aralık 1995’te yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde Refah Partisi’nden Manisa Milletvekili seçilerek ilk kez meclise girdi. Aynı partide MKYK üyeliğinde bulunurken diğer yandan da Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Komisyonu’nda görev aldı.
AkParti dönemi
3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoda yeraldı. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde ise dördüncü kez Manisa Milletvekili oldu. XX., XXI., XXII.ve XXIII. Dönem Manisa, XXIV. Dönem ise Bursa Milletvekili olarak parlamentoya girdi.
TBMM Başkanlığı
19 Kasım 2002 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 22 Temmuz Genel Seçimleri’nin ardından yapılan Meclis Başkanlığı seçimlerine aday olmadı. Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi cumhurbaşkanlığı için adı geçse de 24 Nisan 2007 günü aday olmayacağını resmen açıkladı. 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine revizyonunda kabineye girdi. 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde Başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevlerinde bulundu.

Leave a Comment

Loading...