Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Bryan Ferry Kimdir

26 Eylül 1945 İngiltere doğumlu, Roxy Music grubunun kurucusu, solisti ve şarkı yazarı Bryan Ferry 70’li yıllarda başlayan kariyeri boyunca popüler müziğin özgün ve yenilikçi şarkıcıları arasındadır. Çoğu müzik otoritesi ve hatta hayranları tarafından “efsane” olarak anılan Ferry New Castle Üniversitesinde  güzel sanatlar okudu. Aynı zamanda yaratıcı bir yazar ve resim tutkunuydu. Güzel sanatlara olan bu zaafı ve yeteneği müzik alanında da kendisine çok şey kattı.
Fransız chansonlarından salon şarkıcılarının klasik şık duruşuna, Sinatra’yı çağrıştıran ağırbaşlılıktan Gainsbourg kokan bir karizmaya, sert rock tavrından fütüristik nostaljiye yol alan, renkli ve müzikal tarzı ustalıkla birleştiren yapısı ve tüm bu değerleri bir arada yansıtabilen eşsiz sesiyle biliniyor Bryan Ferry.
Öğrencilik yıllarında The City Blues and The Gas Board isimli grupları kurdu. 1970 yılında Graham Simpson ile birlikte Roxy Music’in temelleri atılmaya başlandı. Grup Andy Mackay(obua-sax), Roger Bunn (gitar), Dexter Lloyd (bateri) ve  Brian Eno ile tamamlanır.
1971-1983 arasında Roxy Music ve solo kariyeri birlikte yol alır. Roxy Music ile ilk hitleri 1972 de Virginia Plain olur. U2’nun prodüktörlüğü ve çağdaş sanat çalışmalarıyla da tanınan Brian Eno 2. Albüm sonrasında Roxy Music’ten ayrılır. (1973) Ferry zaten solo kariyerini grupla birlikte paralel olarak devam ettirmektedir.
Solo çalışmalarında 60’lı yılların hitlerine odaklanır ve özellikle Bob Dylan, Rolling Stones ve Beatles parçalarına ağırlık verir. Ferry ilk solo albümü  These Foolish Things’i 1973 te çıkartır. Ardından 1974 te “You Are My Sunshine” “It Ain’t Me, Babe” “Smoke Gets in Your Eyes.”  gibi cover çalışmaların yeraldığı Another Time Another Place  ismiyle 2. Solo albümünü çıkartır. Her iki albüm de UK listelerinde ilk 5 e girer. 1976’da Roxy Music grubu Siren albümünün hemen ardından geçici olarak dağılsa bile Paul Thompson, Phil Manzanera ve  Eddie Jobson Ferry’nin stüdyo çalışmalarında yeralırlar.
Let’s Stick Together (1976), In Your Mind (1977) ve The Bride Stripped Bare (1978) olarak peşpeşe 3albüm çıkartır Ferry. Her bir albüm UKTOP 20’ye girer. Roxy Music 1979’da Jobson hariç Ferry, Manzanera, Thompson ve Mackay ile tekrar biraraya gelir.
Grup sırası ile Manifesto (1979), Flesh + Blood (1980) ve Avalon (1982) albümleri ile yola devam eder. 1981 de UK Single listesinde 1 numaralı şarkıları “Jealous Guy” tek övünç kaynakları olur.
Ferry 1985 imzalı ve  Slave to Love hitinin yeraldığı Boys and Girls albümüne kadar başka  solo albüm çıkartmaz. 1987’de ise Bete Noir  piyasadadır. Taxi  (1993), Mamouna (1994),As Time Goes By (1999) 2001 yılında bir kez daha Roxy Music biraradadır. Turneler sonrası Ferry 2002 yılında Frantic albümü ile dinleyicilerinin karşısındadır. İlerleyen kariyerinde bir kez daha Dylan şarkılarına başvuran Ferry bu şarkıların gücü ve şiirselliğine hayran kalarak  kendi stili ile yeniden yorumladı. Böylece ortaya leziz, şık, klasik dokuda ‘Dylanesque’ albümü çıktı. (2007) Ve ardından  Olympia albümü 2010 tarihinde tamamlandı.


Leave a Comment

Loading...