Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Bestami Yazgan Kimdir

1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Toprakkale’de orta ve lise öğrenimini Osmaniye’de tamamladı; 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Halen İstanbul Vefa Anadolu Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olan şair; Osmaniye’de 16 yıldır yayınlanmakta olan Güneysu Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin de genel yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.

6’sı şiir kitabı olmak üzere toplam 24 basılmış eseri bulunan şair; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘çocuk edebiyatı’ dalında yılın yazarı seçildi. Şiir dalında da yurt içi ve yurt dışında birçok ödüller alan şair Bestami Yazgan’ın şiirlerinin bir kısmı bestelendi; bir kısmı da ders kitaplarına girdi.

Bestami Yazgan, medeni denilen; ama gerçekte madeni özellikler taşıyan çağımızda gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde; bazen ağlayarak, bazen de haykırarak yazdığı şiirlerle gönül güvercinimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanı, bir yürek kahramanıdır.

Şiir Kitapları
* Yiğit Töresi
* Yıldızlara Astık Yüreğimizi
* Can Yokuşu

Çocuk Şiirleri
* Gökkuşağı Sevinci
* Çiçek Güzeli

EK Bilgi
Bestami Yazgan Şiirleri


Leave a Comment

Loading...