Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Beren Saat Kimdir?

Beren Saat Kimdir?

Beren Saat
Adı Soyadı: Beren Saat
Doğum Tarihi:26 Şubat Pazar, 1984
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Sanatçı

Beren Saat

Altın Kelebek Ödüllü oyuncu
Yaşam öyküsü
26 Şubat 1984’te Ankara’da dünyaya geldi. Ailesi sporla uğraşan Saat’in, bir ağabeyi vardır. İlkokul, Lise ve Üniversite eğitimini Ankara’da yapmıştır. TED Ankara Koleji mezunu olan Beren Saat, Başkent Üniversitesi’nde işletme okurken arkadaşlarının desteğiyle, Türkiye’nin Yıldızları adlı oyuncu yetiştirip hafta sonu performanslarını değerlendiren yarışma programına katılmıştır. Yarışmada 2. olan Beren Saat, programın ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu’nun kardeşinin, ona Beren Saat’ten söz etmesiyle oyunculuk kariyerine başlamıştır. Sonrasında da televizyon dizilerinin aranan yüzlerinden biri haline gelmiştir.
Kariyeri
2004′ yılında, Aşkımızda Ölüm Var adlı yapımda Ece Uslu’nun canlandırdığı Pervin karakterinin kardeşini oynamıştır.
2005’te, ilk başrolünü, Tomris Giritlioğlu’nun hazırladığı Aşka Sürgün adlı dizide Mahsun Kırmızıgül ile paylaşmıştır. İki sezon devam eden dizinin ardından 2006’da yine bir Tomris Giritlioğlu projesinde yer almıştır. Hatırla Sevgili isimli bu dizide ise Cansel Elçin ve Okan Yalabık’la kamera karşısına geçti. 1950-1970 döneminin anlatıldığı dizi, yayınlandığı dönemde oldukça ilgi görmüştür. Beren Saat’in bu dizi ile birlikte hayran sayısı artmıştır.
2008 yılında, ona bugünkü popülerliğini kazandıracak olan, Halid Ziya Uşaklıgil´in aynı adlı eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre ile birlikte rol almıştır. Bu zengin kadrolu dizide canlandırdığı Bihter, Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı ve eşinin yeğeni olan Behlül karakteri ile yaşadığı yasak aşkı anlatmaktadır. Dizi yoğun tepkiler alsa da, Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapımlarından biri olmuştur. Beren Saat, özellikle dizinin “Veda” bölümündeki performansıyla göz doldurmuştur. Dizideki rolüyle iki Altın Kelebek ödülü kazanan Saat, bu ödülü iki yıl üst üste kazanan ilk ve tek oyuncudur.
İlk sinema deneyimi, Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği Güz Sancısı adlı filmdir. 2009 yılında vizyona giren filmde Murat Yıldırım, Okan Yalabık ve Belçim Bilgin’le birlikte rol almıştır. Aşk-ı Memnu dizisi devam ederken çekilen ve senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün yazdığı Gecenin Kanatları filminde Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya ve Yavuz Bingöl’le oynamıştır. Bu filmde Gece rölünü üstlenen Beren Saat, 2010’da dünyanın en çok hasılat getiren yapımlarından biri olan Oyuncak Hikâyesi 3 fiminde Barbie karakterinin Türkçe seslendirmesini yapmıştır.
2010 yılında, Vedat Türkali’nin 1986 yapımı film senaryosundan günümüze uyarlanan ve yönetmenliğini Hilal Saral’ın üstlendiği Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde Fatmagül karakterini canlandırmıştır. Senaryosunu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’nun yazdığı ve  Ay Yapım projesi olan dizide Beren Saat, Türkiye’nin Yıldızları yarışmasından arkadaşı Engin Akyürek’le başrolü paylaşmıştır. Dizinin girişindeki dramatik tecavüz sahnesi çok konuşulmuş, dizi reyting rekorları kırmıştır. Saat, bu rolüyle Antalya Televizyon Ödülleri’nde En İyi Drama Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. Dizi, Haziran 2012’de ekranlara veda etmiştir.
Beren Saat, İranlı Bahman Gobadi’nin yönettiği Gergedan Mevsimleri adlı filmde Monica Bellucci’nin kızını canlandırmıştır. Henüz vizyona girmemiş olan filmin ilk gösterimi Toronto Film Festivali’nde yapılacaktır. Ekranlara bir sezon ara verdiğini açıklayan oyuncu, Brave adlı animasyon filminde Merida karakterini Türkçe seslendirmiştir.
2010 ve 2011’de Rexona ve Patos gibi ünlü markaların reklam yüzü olmuştur.
Sinema
2009     Güz Sancısı
2010     Gecenin Kanatları
2010     Oyuncak Hikayesi
2012     Gergedan Mevsimi
2012     Brave Merida
TV Dizileri
2004               Aşkımızda Ölüm Var
2005-2006     Aşka Sürgün
2006-2008 Hatırla Sevgili
2007               Avrupa Yakası
2008-2010     Aşk-ı Memnu
2010-2012     Fatmagül’ün Suçu Ne?

Leave a Comment

Loading...