Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Barack Hussein Obama Kimdir?

Barack Hussein Obama Kimdir?

Barack Hussein Obama
Adı Soyadı: Barack Hussein Obama
Doğum Tarihi:4 Ağustos Cuma, 1961
Doğum Yeri: / / ABD
Mesleği: Siyasetçi

Barack Hussein Obama

Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkanıdır. ilk olarak 4 Kasım 2008’de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri’nde ABD’nin 44. devlet başkanı seçilmiş ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush’tan devralmıştır. 6

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentinde dünyaya geldi. Kendisiyle aynı adı taşıyan babası, Kenya’nın Siaya Bölgesi’ndeki Nyang’oma Kogelo yerleşim yerinde doğmuş ve büyümüştür. Amerikalı olan annesi Ann Dunham ise Kansas eyaletinin Wichita kentinde doğmuş ve büyümüştür. Babası, yabancı öğrenci olarak geldiği Hawaii’de annesiyle tanıştı ve evlendiler. Çift, Obama 2 yaşındayken boşandı. Babası Boston’a giderek Harvard Üniversitesi’nde doktora yaptı ve 1965 yılında Kenya’ya döndü. Annesi ise yine bir yabancı öğrenci olan Endonezyalı Lolo Soetoro’yla ikinci evliliğini yaptı. Obama’nın hem babası, hem de üvey babası fazla dindar olmayan Müslüman kökenli ailelerden gelmektedir.

Annesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya’ya taşınan Barack Obama, 6-10 yaşları arasında Cakarta’da ilkokul öğrenimi gördü. Sonra Honolulu’ya geri döndü ve 1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesinin yanında kaldı. Liseden sonra Los Angeles’teki Occidental College’de üniversitenin ilk iki sınıfını okuyup, New York’taki Columbia Üniversitesi’ne geçiş yaptı. 1983’de Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu. 1988’de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Burada öğrenciler tarafından yayınlanan prestijli “Harvard Law Review” dergisinin yayın işleri müdürlüğünü yapan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu. 1991’de avukatlık diploması aldı.
Obama, anne ve babasının boşanmalarından sonra, babasını sadece bir kez, 1971 yılında, ABD’ye yaptığı bir ziyaret sırasında gördü. Hayatının geri kalanını Kenya’da geçiren babası Ruth Ndesandjo ile evlendi ve 1982’de Nairobi’de bir otomobil kazasında öldü. Annesi ise, 1972 yılında ikinci eşinden ayrılarak ABD’ye geri döndü. 1992’de Hawaii Üniversitesi’nden antropoloji dalında doktora kazandı, 1995’de yumurtalık kanserinden öldü. Obama’nın anne tarafından bir, baba tarafından ise yedi tane üvey kardeşi vardır. Obama 1989 yılında Michelle Robinson’la tanıştı. 3 Ekim 1992 tarihinde evlenen çiftin, 1998 ve 2001 yıllarında doğan iki kız çocuğu vardır. 1964 doğumlu olan Michelle Obama, eşi Barack Obama gibi Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. Protestan Hristiyan olan Obama çifti, United Church of Christ mezhebine üyedirler.
Barack Obama, avukatlık diplomasını aldıktan sonra, 12 yıl süreyle Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa hukuku dersleri verdi. Ayrıca  avukatlık firmalarında çalıştı ve çeşitli yardım dernekleri ve vakıflarda görev yaptı. 1996 yılında İllinois’in eyalet senatosuna seçilerek siyasete adım attı. 1998 ve 2002 yıllarında iki kez daha eyalet senatosuna seçildi. 2000’de ABD Temsilciler Meclisi’ne girmek için Demokratik Partinin ön seçimlerine katıldı ama başarılı olamadı. 2004 tarihinde, aday olduğu ABD Senatosu’nuna % 70’lik bir oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi.
Obama’nın 2004 ABD başkanlık seçimleri sırasında, Boston’da toplanan Demokratik Parti kurultayında yaptığı ve ülke televizyonlarında canlı olarak yayınlanan etkileyici konuşması, onu ilk defa ülke sahnesine çıkarmıştır.  Senato’daki hizmet döneminde, Senato Dışişleri Komisyonunda görev yapan Obama, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’ya resmi ziyaretlerde bulundu. ABD Senatosu’ndaki 6 yıllık ilk dönemini henüz tamamlamamışken, 10 Şubat 2007’de 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti’den aday oldu.
Barack Obama’nın yanı sıra, Demokratik Parti içindeki başkanlık ön seçimlerine adaylığını koyan Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson gibi birçok tanınmış siyasetçi bulunmaktaydı. Özellikle aday adayları arasındaki, New York senatörü ve eski ABD başkanı Bill Clinton’un eşi Hillary Clinton, 2007 yılı boyunca Demokratik Parti içinde en şanslı aday olarak görülmekteydi.
ABD başkanlık seçimleri’nde, iki büyük partiyi temsil edecek olan başkan adayları her eyalette ayrı ayrı ve değişik tarihlerde yapılan ön seçimlerle belirlenmektedir. Bu ön seçimlerin ilki 3 Ocak 2008’de Iowa eyaletinde  gerçekleşti. Zencilerin sayısının çok az olduğu bu eyalette Barack Obama’nın beklenmedik bir şekilde seçimi kazanması, Hillary Clinton’un adaylık şansını olumsuz yönde etkiledi. Fakat Clinton, 5 gün sonra New Hampshire eyaletindeki seçimleri kazanarak yarışı sürdürdü. 2008’in Ocak ayı boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün isimler birer birer adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler.
Ön seçim takvimine göre 5 Şubat 2008 günü 20 eyalette aynı anda yapılacak Süper Salı seçimlerinin kritik bir önemi vardı. Ancak kazanılan oylar iki aday arasında eşitliği bozmadı. Ön seçimler diğer eyaletlerde devam ederken, zamanla Obama’nın az bir farkla Clinton’un önüne geçtiği gözlendi. Yine de Haziran ayına kadar adaylık yarışı başa baş devam etti. Ancak ön seçimler 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletleriyle tamamlandıktan sonra, Hillary Clinton’un bu küçük farkı kapatamayacağı anlaşıldı. Obama Demokratik Parti’nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Böylece Barack Obama, ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olmuştur.
 Obama’nın 28 Ağustos gecesi, canlı yayınla aktarılan konuşmasında Demokratik Parti’nin adaylığını resmen kabul etmesinden 1 hafta sonra, Arizona senatörü John McCain’in Cumhuriyetçi Parti’den başkan adaylığını onaylandı. Böylece 2008 ABD başkanlık seçimleri kampanyası resmen başladı.
Barack Obama ve John McCain 26 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında kameralar önünde 3 defa münazara yaptılar. Seçim kampanyası sırasında ABD, 2008 ekonomik kriziyle sarsıldı. Irak Savaşı ve Terörizm gibi konular geri plana itildi. Obama, McCain’in Cumhuriyetçi Partili başkan George W. Bush’un başarısız ekonomik politikalarını devam ettireceğini öne sürdü. McCain ise Obama’nın küçük esnaftan alınan gelir vergilerini arttıracağını iddia etti.
Başkanlık seçimleri 4 Kasım 2008 günü yapıldı. Barack Obama oyların %52’sini kazanarak ABD’nin 44. devlet başkanı oldu. Obama, kazandığı oy oranı ve eyaletler bakımından son 30 yıl boyunca hiçbir Demokrat Partili başkan adayının elde edemediği bir başarıyı elde etmiştir. Bu seçimde Demokrat Parti, Virginia, Florida ve Ohio gibi son seçimlerde değişmez bir biçimde Cumhuriyetçilere oy veren eyaletleri kazanmayı başarabilmiştir.
Barack Obama 20 Ocak 2009 günü, daha önce 1861 yılında başkan Abraham Lincoln’un yemin töreninde kullandığı incil’e el basıp yemin ederek George W. Bush’tan görevi devraldı ve resmen ABD devlet başkanı oldu.  Barack Obama Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olduktan sonra yaptığı ilk deniz aşırı seyahatinde, 2009 yılının Nisan ayında, Türkiye ile ikili bir görüşme yaptı.
6 Kasım 2012 günü yapılan 2012 ABD başkanlık seçimlerinde ise,  Cumhuriyetçi Parti Adayı Mitt Romney karşısında 50 eyaletten 24’ünün seçici delegeliğini alarak 45.Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olma hakkı kazandı.

Leave a Comment

Loading...