Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Bağırsak kanseri nasıl teşhis edilir?

Bağırsak kanseri nasıl teşhis edilir?

Bağırsak kanserinin teşhisi, bağırsak kanseri erken teşhis, kolon kanseri nasıl teşhis edilir, bağırsak kanseri nasıl anlaşılır ailesinde bağırsak kanseri olan hastaların hemen hepsi bu soruların yanıtını merak ediyor. Bağırsak (kolon) kanserinin teşhisi nasıl yapılır buyurun yazımızın devamından hep birlikte öğrenelim ve erken dönemde bağırsak kanserinden haberdar olalım.

Bağırsak kanserinin teşhisi

Bağırsak kanseri yani diğer adıyla kolon kanseri teşhisi için tek bir yöntem bulunmaktadır. Bağırsak kanserinin teşhisi uygun aralıklarla düzenli olarak kolonoskopi yaptırmaktır. Birinci ve ikinci derece akrabalarınızda bağırsak kanseri hastası varsa eğer siz risk grubundasınız demektir ve hiçbir şikayetiniz olmadan kolonoskopi uygulamasına başlamalısınız.

Hiçbir şikayet yokken risk grubunda olanlar 5 yılda bir kolonoskopi yaptırarak bağırsak kanseri erken teşhis edilebilir. Risk faktörü taşıyanlar 35-40 yaşlarında kolonoskopiye başlamalı, risk grubu dışındakiler ise 50 yaşından itibaren yaptırmalıdır. Ailevi kalıtsal bağırsak kanseri bulunanların ise, bağırsak kanseri erken teşhisi için 20′li yaşlarda zorunlu olarak kolonoskpi yaptırmalıdırlar. Bağırsak kanseri belirtileri ortaya çıkmış olsa bile yine teşhis için kolonoskopi uygulamasına ihtiyaç vardır. Kolon kanseri teşhisi sadece kolonoskopi ile yapılır.

Bir önceki Bağırsak kanseri neden olur? başlıklı konumuzda bağırsak kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

Etiketler: bağırsak kanseri, bağırsak kanseri nasıl anlaşılır

Leave a Comment

Loading...