Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Bağırsak kanseri kaç yaşında görülür?

Bağırsak kanseri en erken kaç yaşında görülür?

Bağırsak kanseri en erken ne zaman görülür, bağırsak kanseri yaşı, bağırsak kanseri en erken kaç yaşında olur, bağırsak kanserine yakalanma yaşı kaçtır, bağırsak kanseri kaç yaşında görülür bağırsak kanserine olan yatkınlık pek çok kişide mevcut olduğundan bu soruların yanıtı merak edilmektedir. Sizler için bağırsak kanserinin en erken görülme yaşını uzmanlarımıza sorduk ve aldığımız yanıtı yazımızda paylaştık.

Bağırsak kanseri yaşı

Tüm dünyada en çok görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alan bağırsak kanseri, ülkemizde de pek çok kişinin hayatını sonlandıran bir hastalık olduğundan, risk grubundaki bir hayli korkutmaktadır. Bağırsak kanseri ya da kolon kanseri riski genellikle birinci ve ikinci derece akrabalarında bu hastalığı yaşamış olan kişilerin hayatını tehdit etmektedir. Bağırsak kanseri riski taşıyorsanız eğer bilmelisiniz ki bu hastalık en erken 40′lı yaşlarda kendini gösteriyor.

Herhangi bir yaşta ortaya çıksa bile 40-50′l yaşlarda belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Eğer risk grubundaysanız ve yaşınız 40′a gelmiş olmasına rağmen hiçbir şikayet yaşamıyor olsanız da mutlaka her 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmanız tavsiye edilir. Üstelik birinci derece akrabasında bağırsak kanserine yakalanan kişi, kaç yaşında bu hastalığa yakalandı ise, o kişinin yaşından 10 yıl öncesinde kolonoskopi başlatılmalı ve 5 yıl ara ile tekrarlanmalıdır. Örneğin, birinci derece akrabanız 40 yaşında bağırsak kanseri olmuş ise, siz 30 yaşında iken kolonoskopi yaptırmalısınız.

Bir önceki Bağırsak kanseri nasıl teşhis edilir? başlıklı konumuzda bağırsak kanseri ve bağırsak kanseri nasıl anlaşılır hakkında bilgiler sunulmuştu.

Bakılanlar: kolonoskopi kaç yaşında yapılır, bagirsak kanseri en erken kac yasinda gorulur, bağırsak kanseri kaç yaş, bağırsak kanseri kaç yaş arasında görülür, bagirsak kanseri kac yasinda olunur

Etiketler: bağırsak kanseri

Leave a Comment

Loading...