Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Badem Kimdir

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü (BÜMK) bünyesinden birçok sanatçı çıktı, ancak hiçbiri Badem kadar BÜMKlü olamadı” dersek, yalan söylemiş olmayız. BÜMK ile halen doğrudan ve dolaylı devam etmekte olan, ve 15 seneye merdiven dayamış bir bağdan söz ediyoruz. Grup, eriştiği müzikal yetkinliği ve olgunluğu, BÜMK’ün yanısıra; çalışkanlığına, iradesine, ve özündeki kuvvetli arkadaşlık bağına borçlu. Özlem Tekin’in sözleriyle: “Önce adam, sonra rock’çı olan; beş albümde katedilecek mesafeyi ikinci albümüyle katetmiş bir grup Badem”.
Badem’in ikinci albümü S’ONSUZ, Şubat 2008’de Taşoda Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Grubun Özlem Tekin ile düet yaptığı çıkış parçası Kalpsiz, Şubat itibariyle listelerinde bir numara. Badem’in yeni albümünde, İlhan Şeşen de konuk olarak yer alıyor.
S’ONSUZ, grubun ilk albümünden bu yana yaşadığı aşk ve ölüm ayrılıklarının yarattığı kederli ruh halini anlatan, duygusal ve karanlık bir havayı barındırıyor. Piyanonun, nefeslilerin, yaylıların, ve daha birçok enstrümanın eşlik ettiği; zengin orkestrasyonlara sahip titizlikle hazırlanmış düzenlemeler, albümün kalitesini üst seviyeye çıkarıyor. İlk albümde ağırlıklı olarak yer alan Karacaoğlan sözleri sadece bir şarkıda kullanılmış. Etkileyici konser performansıyla ünlenen Badem, Mart ayında başlayacak “S’onsuza kadar” turnesiyle sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.
Ekim 2005’teki ilk albümlerinde pop-rock tarzı, çok sesli vokalleri, akustik tınıları ve altı adet klibiyle karşımıza çıkan Badem, on yıl önce Boğaziçi Üniversiteli üç öğrenci Barış, Devrim ve Mustafa tarafından vokal topluluğu olarak kuruldu. Barış ve Mustafa’yı halen barındıran grupta, yaşanan değişikliklere rağmen üyelerin adlarının baş harfleri, gizemli bir şekilde, Badem kelimesini oluşturmaya devam ediyor. Öte yandan grup, ilk albümünden bugüne 100’e yakın konser vermiş durumda.
Boğaziçi Üniversiteli Badem’den; Mustafa genetik, Barış felsefe, Doğaç elektronik mühendisliği, Mert inşaat mühendisliği, ve Emre turizm işletmeciliği mezunu. Mustafa halen İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi, Ses Mühendisliği doktora öğrencisi. Doğaç Başaran elektronik mühendisliği doktorasına devam etmekte.
Sınav filmindeki Sen Ağlama parçasıyla yüz binleri derinden etkileyen grubu, filmin senaristi Yiğit Güralp’ten daha iyi anlatmak zor: “Ne vakit bir Badem şarkısı dinlemeye başlasam, onları adeta enstrümanlarıyla başucumda hissediyorum. Sonra gözlerimi kapattığımda, şarkıları yavaş yavaş büyüyor, büyüyor ve kendimi ihtişamlı bir konserde onlara eşlik ederken buluyorum. İşte bu kadar gerçek şarkılar Badem şarkıları.”


Leave a Comment

Loading...