Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Aziz Yıldırım Kimdir?

Aziz Yıldırım Kimdir?

Aziz Yıldırım
Adı Soyadı: Aziz Yıldırım
Doğum Tarihi:2 Kasım Pazar, 1952
Doğum Yeri: Ergani / Diyarbakır / ABD
Mesleği: Mühendis, İşadamı, Yönetici

Yaşam Durumu: Yaşıyor

Aziz Yıldırım

Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanıdır.
Hayatı
İlk ve orta öğrenimini Düzce’de yaptı. Yine Düzce’de amatör futbol (Hamidiyespor Kulübünde) oynadı. Ardından Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun oldu. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik şirketinin sahibidir. Düzcespor Kulübünde fahri olarak başkanlık yapmıştır.
Fenerbahçe Yöneticiliği
1990-1992 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetimde görev aldı. 1991-1992 futbol sezonunda futbol şube sorumlusu oldu. 1998 yılından bu yana Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmaktadır.
Başkanlığı süresince, futbol takımı ile 5 lig şampiyonluğu 5 lig ikinciliği yaşamıştır. Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline Aziz Yıldırım başkanlığında ulaşmıştır. Yıldırım’ın Başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü, 2010-2011 sezonunda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında şampiyon olmuş, 5’te 5 şampiyonluk yaşamıştır.
Başkanlığı döneminde kulüp yatırımlarına önem vermiş, Şükrü Saracoğlu Stadını parça parça yıkarak yenilemiştir. Basketbol takımına Ülker Sports Arena adında yeni bir salon yaptırmıştır.  Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş, Topuk Yaylasında kamp tesisleri ve Ankara’da konaklama tesisi inşa edilmiştir.
Şike Davası
Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011’de “Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” ve “Şike yapmak” iddiasıyla gözaltına alındı.
Savcılık tarafından ifadesi alınan Yıldırım, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 1 yıl kadar Metris Cezaevinde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.
Mahkeme kararları
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012’de Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım’ın Süper Lig’deki bazı karşılaşmalarda şike yapmak, teşvik primi vermek suçlarını işlediğine ve suç örgütü kurup yönettiğine karar verdi. Toplamda 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Yıldırım, kararı temyiz etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararı onarsa, tekrar tutuklanıp 40 ay kadar tutuklu kalacaktır.
Mahkeme hapis cezasının dışında Yıldırım’a 18 bin 750 gün adli para cezası da verdi. Aziz Yıldırım’ın mali durumunu dikkate alan mahkeme, cezanın günlüğü 70 TL’den olmak üzere toplamda 1 milyon 312 bin 500 TL’ye yükseltilmesine ve bu cezanın 20 eşit taksitle ödenmesine karar verdi.
Ayrıca mahkeme, Aziz Yıldırım hakkında “Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama” kararı da verdi. Ancak bu hüküm Yargıtay tarafından onanmadığından ve de Aziz Yıldırım TFF tarafından yapılan sportif yargılamada aklandığından dolayı halen Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına devam etmektedir.
Aziz Yıldırım ile ilgili şike ve teşvik primi kararları
Tarih                          Maç                                                                                    Karar
1 Mayıs 2011           Fenerbahçe – İstanbul Büyükşehir Belediyespor      Şike
8 Mayıs 2011           Karabükspor – Fenerbahçe                                           Şike
15 Mayıs 2011         Fenerbahçe – Ankaragücü                                            Şike
22 Mayıs 2011         Sivasspor – Fenerbahçe                                                Şike
17 Nisan 2011         Trabzonspor – Bursaspor                                              Teşvik primi
22 Nisan 2011         Eskişehirspor – Trabzonspor                                        Teşvik primi
15 Mayıs 2011         Trabzonspor – İstanbul Büyükşehir Belediyespor    Teşvik primi
21 Şubat 2011         Manisaspor – Trabzonspor                                           Beraat
26 Şubat 2011         Fenerbahçe – Kasımpaşaspor                                     Beraat
6 Mart 2011              Bursaspor – İstanbul Büyükşehir Belediyespor        Beraat
7 Mart 2011              Gençlerbirliği – Fenerbahçe                                         Beraat
20 Mart 2011            Gençlerbirliği – Trabzonspor                                        Beraat
9 Nisan 2011            Eskişehirspor – Fenerbahçe                                        Beraat
Ailesi
İki çocuk babası olan Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde 30 yıllık eşi Yıldız Yıldırım’dan boşanarak, Gonca Çelikkıran ile evlenmiştir.

Leave a Comment

Loading...