Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ayvaz Gökdemir

Ayvaz Gökdemir (d. 1942, Gaziantep, Türkiye – ö. 19 Nisan 2008, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi, eski devlet bakanı ve eski milletvekili. Ayvaz Gökdemir, TBMM’de 19. Dönem Gaziantep, 20. Dönem Kayseri, 21. Dönem Erzurum Milletvekilliği yapmış; 50, 51, 52 ve 53. Cumhuriyet Hükümetlerinde devlet bakanlığı yapmıştır. Siyasi çevrelerde “Komando Ayvaz” olarak anılmıştır.

Gaziantep’te doğan Ayvaz Gökdemir, önce Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ardından, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Milliyetçi Cephe Hükümetleri döneminde Öğretmen Okulları Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu dönemde yaptığı uygulamalarla çeşitli eleştirilere hedef oldu. Ayrıca Özel Yükseliş Koleji’nde Genel Koordinatörlük yaptı.

Avrupa Parlamentosu’nun Birlik 90/Yeşiller partisinden 3 parlamenterin gittikleri Türkiye’de, hüküm giymiş DEP’li milletvekillerinin serbest bırakılması ve bazı PKK’lıların affı konusunda yaptıkları açıklamalara; 2 Haziran 1995’te, dönemin Türkiye Cumhuriyeti devlet bakanı Ayvaz Gökdemir’in cevabı çok tartışıldı. Gökdemir, içinde Claudia Roth’un da bulunduğu 3 parlamentere ithafen şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa’dan gelen bilmem ne temsilcileri fahişelerin hatırı için biz bu hainleri serbest bırakmayız.”

Bu sözlerin üzerine Claudia Roth hakaret davası açtı. Ayvaz Gökdemir, 6 Mayıs 1997’de sonuçlanan davada tazminata mahkum edildi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Gökdemir, katıldığı 19 Nisan 2008’de Ankara’da düzenlenen Türk Ocakları 37. Olağan Genel Kurulu’nda geçirdiği kalp krizi geçirdi. Genel Kurul’un yapıldığı Ankara Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan ilk müdahalenin ardından, yerel saatle 15:00 sularında cankurtaranla hastaneye kaldırılan Ayvaz Gökdemir’e kardiyoloji, anestezi ve acil tıp uzmanının bulunduğu bir ekip tarafından 45 dakika süresince yeniden canlandırma işlemi yapıldı. Yapılan bu işleme yanıt veremeyen Ayvaz Gökdemir, hayatını kaybetti.


Leave a Comment

Loading...