Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ayla Algan Kimdir?

 

aylaalgan

 

Sinema, tiyatro oyuncusu ve ses sanatçısı olan Ayla Algan 1937′de İstanbul’da doğdu. Öğrenimini Dame de Sion ile Fransa’da Versailles Lisesi’nde yaptı. Tiyatro sanatçısı Beklan Algan’la evlendikten sonra, sahne tecrübesini geliştirmek amacıyla Amerika’ya gitti ve burada bir süre New York Actor Studio’da öğrenim gördü.

Sahneye ilk kez Amerika’da öğrenimini yaparken çıktı. Off Brodway’de oyunlarda rolaldı. 1961′de “Tarla Kuşu” oyunuyla tiyatroya başladı. Aynı yıl Hamlet’te iki kez “Ophelia” bir kez de, erkek giysileri içinde “Hamlet” rolüyle çıktı. 3 yıl süreyle LCC’de tiyatro öğretmenliği yaptı, aktör çalıştırma dersleri verdi.

Yunus Emre’nin felsefe ve şiirlerini Fransızca, İngilizce ve Almanca olarak Avrupa’da tanıttı. 1964′te Vedat Türkali’nin senaryosundan Ertem Göreç’in yönettiği, Türkiye’deki işçi sorununu ve grev olgusunu işleyen “Karanlıkta Uyananlar” ile sinemaya geçti. 1965’te “Fizikçiler” oyunundaki rolüyle “İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü. Ancak Algan, tiyatronun kollektif bir sanat olduğunu belirterek ödülü almadı. 1966′da yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı ve 1967′de San Remo’da düzenlenen Bordighera Film Şenliği’nde “Gümüş Ağaç Ödülü”nü alan Ayla Algan, “Ah Güzel İstanbul” filmiyle dikkatleri çekti.

1970′de Montreux Festivali’nde kadın özgürlüğü üzerine çevrilen “Kadınlığın Öyküsü” filminde oynadı. Sinema ve tiyatro sanatçılığının yanı sıra, hafif müzik dalında da ün yaptı. 1971′de Paris’te Olimpia’da sahneye çıktı.

1973′te Altın Orfe Şarkı yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki şarkı yarışmalarında Türkiye’yi temsil etti. Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü ve UNICEF Onur Ödülü aldı. 1977’de Polonya Pop Müzik Yarışması’nda birincilik kürsüsüne çıktı.

Ayla Algan’ın Sevi adındaki kızını da kendisi gibi tiyatrocu olarak yetiştirdi.

Rol aldığı filmler : Karanlıkta Uyananlar, Yıldız Tepe, Ah Güzel İstanbul, Zilli Nazife, Biraz Kül Biraz Duman, Son Söz Benim, Yılan Soyu, Salak Bacılar, Gölgedeki Adam, Eksik Etek, Çil Horoz, Dört Mevsim İstanbul, Seni Seviyorum Rosa, Kız Kulesi Aşıkları, Yaz Yağmuru, Doktora Bak Doktora, Beşi Bir Yerde, Sakın Arkana Bakma, Sıdıka, Şükran Büfe, Kurşun Kalem, Üzgünüm Leyla, Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye’de, Harem Suare, Hanım Ağa, Yıldız Tepe, Metropol Kabusu, O da Beni Seviyor, Biz Size Aşık Olduk, Havada Bulut, Hızma, Yadigar, Aliye, Arapsaçı, Ziyaret, Patroniçe, Binbir Gece, Şöhret Okulu, Ayda


Leave a Comment

Loading...