Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ara Güler Kimdir?

Ara Güler Kimdir?

Ara Güler
Adı Soyadı: Ara Güler
Doğum Tarihi:16 Ağustos Perşembe, 1928
Doğum Yeri: / İstanbul / Türkiye
Mesleği: Gazeteci, Sanatçı


Yaşam Durumu: Yaşıyor

Ara Güler

Ermeni asıllı Türk fotoğrafçı, fotoğraf muhabiri ve yazardır.
Ermenistan asıllı olup, İstanbul’da doğmuştur. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın hemen hemen her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına katıldı. Yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.
1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuyordu.
1958 yılında Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliğini üstlendi. 1954’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak göreve başladı.
1953 yılında Henri Cartier Bresson ile tanışan Güler, Paris Magnum Ajansı’na katıldı. İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” kendisini dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) kabul edilen tek Türk üye oldu.
1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını elde etti. İsviçre’de yayımlanan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964 yılında ABD’de basılan Mariana Noris’e ait “Young Turkey” adlı yapıtta fotoğrafları kullanıldı.1967’de Japonya’da yayımlanan “Photography of the World” antolojisinde Richard Avedon ile beraber bir dizi fotoğrafı yayınlandı. 1967’de Kanada’da düzenlenen “İnsanların Dünyasına Bakışlar” sergisinde, 1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen “Renkli Fotoğrafıın On Ustası” adlı sergide; yine aynı yıl Almanya’da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda eserleri sergilendi.1970’de “Türkei” adındaki fotoğraf albümü Almanya’da basıldı. Güler’in sanat ve sanat tarihi konulu fotoğrafları ABD’de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre’de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.1971’de Lord Kinross’un “Hagia-Sophia” (Ayasofya) kitabında kullanacağı fotoğrafları çekti.
Yine Skira yayınevince Picasso’nun 90. yaş günü nedeniyle yayımlanan “Picasso Metamorphose et unite” adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı. 1972 yılında Paris Ulusal Kitaplıkta bir sergisi açıldı.1975’de ABD’ye davet edildi ve birçok ünlünün fotoğraflarını çektikten sonra “Yaratıcı Amerikalılar” adlı sergisini dünyanın birçok yerinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesi konulu “Kahramanın Sonu” isminde bir belgesel film çekti.1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Foto Muhabirliği” dalındaki birincilik ödülünü kazandı.
1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı “Fotoğraflar” adıyla kitaplaştırıldı. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca yayımlanan ve Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı “Mimar Sinan” kitabını fotoğrafladı. Bu kitabın 1987’de “Institute of Turkish Studies” tarafından İngilizce baskısı yapıldı .1989 yılında “Ara Güler’in Sinemacıları” adlı kitabı basıldı.
1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “The Sixth Continent” adlı kitabını fotoğraflayan Ara Güler, bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yapıyor ve bunları Magnum Ajansı aracılığıyla dünyaya duyuruyordu. İsmet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü ile röportajlar yapıp, fotoğraflarını çekti. Bunların  en ünlüsü, fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso röportajıdır. Yıllarca üstünde çalışmış olduğu Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992’de Fransa, ABD ve İngiltere’de “Sinan, Architect of Soliman the Magnificent” adlı kitapta yayımlandı. Aynı yıl “Living in Turkey” adlı kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur’da “Turkish Style”, Fransa’da “Demeures Ottomanes de Turquie” başlığıyla yayımlandı.1994’de “Eski İstanbul Anıları”, 1995’de “Bir Devir Böyle Geçti”, “Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü” fotoğraf kitapları yayımlanan Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde, Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunuyor. Yine Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da fotoğrafları sergileniyor.

Leave a Comment

Loading...