Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Angelina Jolie Kimdir

angelina-jolie

 

Angelina Jolie (d. 4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), tam ismi Angelina Jolie Voight olan, Oscar ödüllü aktör Jon Voightun kızı olan Amerikan sinema oyuncusudur.

Lee Strasberg Tiyatro Okulunda oyunculuk eğitimi aldı. Londra, New York ve Los Angelesda profesyonel modellik yaptı. Şu anda ünlü aktör Brad Pitt ile birlikte ve basına göre evlilik planları yapıyor. Her ikisi de 3 yıl süren iki evlilik yaptı, 1996-1999 arasında Jonny Lee Miller ile, 2000-2003 yılları arasında da Billy Bob Thornton ile evli kaldı. Ama Billy Bob Thornton Angelina yerine televizyon izlemeyi tercih edince zaten yeterince aşk olduğu söylenemeyen ilişki sona erdi. Daha sonra 2004 yılında birlikte rol aldığı Mr. & Mrs. Smith filminde Brad Pitt ile tanıştı. 27 Mayıs 2006 tarihinde Shiloh Nouvel Jolie Pitti dünyaya getirdi. Shiloh Brad ve Angelinanın biyolojik kızıdır. Çift şimdi ise Maddox,Zahara,Pax ve Shiloh ile bir aile hayatı sürmektedir. 12 Temmuz 2008 tarihinde Brad Pittten Vivienne Marcheline adında bir kız, Knox Leon adında bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir.

İlginç bilgiler
Vücudunda 13 dövme bulununan Jolienin, kolunda Türkçesi “Vahşi yürekli olup da kafeslerde tutulanlar için bir dua…” anlamında bir dövme bulunuyor.

Maddox (Doğum yeri:Kamboçya), Zahara Marley (Doğum yeri:Etiyopya) ve Pax Thien (Doğum yeri:Vietnam) adında üç evlatlık çocuğu ve Brad Pittten dünyaya getirdiği Shiloh Nouvel (Doğum yeri:Namibya), Vivienne Marcheline (Doğum Yeri: Fransa), Knox Leon (Doğum Yeri: Fransa) adında üç biyolojik çocuğu vardır.

Ağustos 2005te yardımlarından sonra Kamboçya Başbakanı tarafından Kamboçya vatandaşlığı kazandı.

Girl Interrupted filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü kazandı.

FHM, Maxim ve Stuff gibi ünlü erkek dergilerinde defacalarca Dünyanın en seksi 5 kadınından biri seçildi. Ayrıca Amerikalı anket firması Blockbuster Inc. tarafından ABD erkeklerinin cumartesi geceleri en çok birlikte olmak isteyeceği ünlüler listesinden inanılmaz bir fark atarak birinci seçildi.

Bir röpörtajında Eskisi kadar çılgın bir hayat yaşamıyorsunuz bunun nedeni gerçek aşkı bulmanız mı? sorusuna “Brad’e söylemeyin ama ben onu çok seviyorum. Hayatımın kesinlikle daha huzurlu bir dönemindeyim. 20 yaşındayken çok saçma şeylere tepki gösterirdim. Şimdi çocuklarım sağlıklıysa ve değer verdiğim birine bir şey olmadıysa hiç bir şey beni yıkamaz.” demiştir.

Filmografi
1982 Lookin to Get Out Tosh
1993 Cyborg 2 Casella “Cash” Reese
1995 Hackers Kate “Acid Burn” Libby
1996 Mojave Moon Eleanor “Elie” Rigby
Love Is All There Is Gina Malacici
Foxfire Margret “Legs” Sadovsky
1997 Playing God Claire
True Women (TV) Georgia Virginia Lawshe Woods
George Wallace (TV) Cornelia Wallace
1998 Gia (TV) Gia Marie Carangi
Hells Kitchen Gloria McNeary
Playing by Heart Joan
Pushing Tin Mary Bell
1999 The Bone Collector Amelia Donaghy
Girl, Interrupted Lisa Rowe
2000 Gone in Sixty Seconds Sara “Sway” Wayland
2001 Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft
Original Sin Julia Russell
2002 Life or Something Like It Lanie Kerrigan
2003 Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life Lara Croft
Beyond Borders Sarah Jordan
2004 Taking Lives Illeana Scott
Shark Tale Lola (seslendirme)
Sky Captain and the World of Tomorrow Franky
Alexander Olympias
2005 Mr. & Mrs. Smith Jane Smith
2006 The Good Shepherd Margaret Russell
2007 A Mighty Heart Mariane Pearl
Beowulf Grendelin annesi
2008 Wanted Fox adlı bir suikastçi
Kung Fu Panda Master Tigress (seslendirme)
Changeling Christine Collins


Leave a Comment

Loading...