Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Amy Lee Kimdir

amy-lee

Amy Lynn Lee, ABD’li solist ve besteci. Grammy ödüllü alternatif metal grubu Evanescence’in kurucusu ve solisti. Şarkıcılığının ve şarkı yazarlığının yanı sıra; klasik müzik eğitimli bir piyanisttir. Etkilendiği müzisyenler arasında Mozart, Björk, Tori Amos, Danny Elfman,gibi sanatçılar vardır.

İlk YıllarıLee, John Lee ve Sara Cargill çiftinin kızıdır. John Lee disk jokeyi, anne Cargill ise televizyoncudur. Bir erkek kardeşi ve iki kız kardeşi vardır. Aslında üçüncü bir kız kardeşi daha vardır fakat o,sara hastasıdır ve henüz üç yaşındayken (1987 yılında),annesi onu banyo yaptırırken birkaç dakikalığına yalnız bıraktığı sırada kriz geçirip nefessiz kalarak hayatını kaybeder. Amy Lee onun cansız bedenini görmüş ve hayatında unutamayacağı bir yara olarak aklına kazımıştır. Fallen albümündeki Hello adlı şarkıda annesine söylediği şu cümle; “Has no one told you she’s not breathing?-kimse sana söylemedi mi, o nefes almıyor” ve The Open Dooralbümündeki Like You adlı şarkılar, Amy Lee’nin bu ölen kız kardeşi için yazılmıştır. Lee’nin yazdığı bu şarkılarda direk olarak bu kız kardeşe atıflarda bulunulmuştur . Lee,toplam dokuz yıl piyano dersi almıştır. Ailesi ile beraber sık sık taşınmış, Florida ve Illinois’den sonra son olarak Arkansas’a yerleşmiştir. Nitekim Evanescence da 1995 yılında burada kurulmuştur. Eğitimi ile ilgili olarak da Pulaski Academy’den mezun olduğu sonra da Middle Tennessee State University’e gittiği bilinmektedir.

AOL Müzik’de yer alan bir röportajında ilk yazdığı şarkılarınınEternity of the Remorse ve gibi iki şarkı olduğunu hatırladığını söylemiştir. İlkini on bir yaşındayken yazdığını hatta o zamanlar klasik müzik bestecisi olmak istediğini söylerken adı geçen ikinci şarkıyı da sekizinci sınıfa giderken yazdığını da eklemiştir.

Evanescence
Kuruluş
Amy Lee, grubu Ben Moody ile birlikte kurdu. İkili bir yaz kampında Lee’nin Meat Loaf adlı grubun I’d Do Anything for Love (but I Won’t Do That)adlı parçayı piyanoda çalması üzerine tanıştı. Bunun ardından, hemen bir ay içerisinde Arkansas’taki bazı kitapçılarda, kafelerde akustik performanslar sergilediler. Sonra da,Evanesence EP (1998) ve Sound Asleep EP (1999) adlı iki demo yaparak bunları bazı bölgesel satıcılarda sattılar. 2000 yılında da daha uzun bir demo olan Origin i yaptılar. Bu demo albümünde yer alan şarkılardan üç tanesi grubun daha sonra çıkacak olan albümleri Fallenda da yer aldı. Bu üç şarkı, Moody ve Lee tarafından birlikte yazılmıştı ve bunlar Whisper, Imaginary ve My Immortaldı. Whisper ve Imaginary albümde yer almadan önce bazı değişiklere uğradıysa bile; My Immortal aynen demodaki hali ile Fallen’da yer aldı. Sonraları My Immortal’ın grubun çaldığı farklı bir versiyonu internette yer alsa da, internetten indirmek için grubunFallen albümünün içinde yer alan bir şifre gerekmekteydi. Bu versiyon, Fallen’ın sonraki kopyalarında (Arjantin ve Brezilya’da) yer aldı.

Ben Moody’nin gruptan ayrılması22 Ekim 2003 tarihinde gitarist Ben Moody farklılık yaratma düşüncesiyle gruptan ayrıldı. Bir kaç ay sonra bir röportajında Amy Lee, “Bir değişiklik yaratamadığınızı farkettik ve bu olmadan da yeni parçalar kaydedemeyeceğimizi anladık.” demiştir ve ayrıca Sonuçta biz grubuz ve bu olaylar sadece Ben ve benim etrafında dönmüyor. diyerek eklemiştir.

Dava
1 Aralık 2005 tarihinde eski Evanescence menajeri Dennis Rider, Amy Lee ile aralarında olan kontrata Lee’nin uymayıp, Rider’ın görevine erken son verdiği için dava açtı.

Sonrasında ,Amy Lee de karşı dava ile buna görevi kötüye kullanma,cinsel taciz ,görevi özenle yapmama ve bazı diğer iddaları gerekçe göstererek karşılık verdi. Ayrıca davada Rider’ın Amy Lee’nin kariyerini ve işini tehlikeye soktuğunu bazı kendi çıkarları için Lee’nin işini kullandığı iddia edildi. Bundan başka,Rider’ın Amy Lee’nin kartı ile karısından gizli olarak metresine hediyeler aldığı da davadaki iddialar arasında yer aldı.

Davada,Rıder’ın avukatı Bert Deixler ise Rider’ın işini profesyonelce yaptığını ve her zaman kendini bu tür şeylerden uzak tutmaya çalıştığını belirtti…

The Open Door
The Open Door’daki tüm parçalar kötü bir ilişki sonrasında Amy Lee’nin geçirdiği depresyon sürecinde,sanatçının kendisi tarafından yazıldı.6 ay süren bu depresyon boyunca psikiyatristiyle randevularına gitmek dışında evden çıkmayan Lee,”Good Enough” isimli parçayla bu dönemi noktaladı.Aslında bu şarkıyı albüme eklemek gibi bir düşüncesinin olmadığını,şarkı tamamlanınca albümdeki hüzünlü havayı mutlu sonla yok edebileceğini farkettiğini söyledi.

Ayrıca Lee’den,Narnia Günlükleri: Aslan,Cadı ve Dolap filminin müziklerini yapılması istendiği fakat şarkılar hazırlandıktan sonra , çok karanlık ve epik oldukları gerekçesiyle geri çevrildiği söylendi. Bununla beraber film yapımcılarından gelen bir açıklamada hiç bir zaman bir Evanescence şarkısının filmin film müzikleri albümünde yer alması planlanmadığı ve Amy Lee’den hiçbir zaman film için şarkı bestelemesinin istenmediği söylendi.

Amy Lee 2006 yılında bir konserde Evanescence’ın The Open Door albümünde bazı şarkılarda, bu filmin müziklerinden parçalar olduğu söylendi. Fakat Amy Lee bunun gerçek olmadığını sadeceGood Enough adlı parçada biraz bulunduğunu açıkladı.

Nişan ve Evlilik
9 Haziran 2007 de MuchMusic’in bir kaydı sırasında Lee, önceki gece nişanladığını söyledi. Ardından da eVThreads.com’da uzun süredir arkadaşı olan terapist Josh Hartzler’dan evlenme teklifi aldığını söyledi. Ayrca başka bir röportajında da Bring Me To Life ve Good Enough adlı şarkıları yazarken ondan ilham aldığını belirtti. İkili 6 Haziran 2007’de dünyaevine girdi ve Bahama adalarında balayı geçirdi. Evliliğinin ardından, yine eVthreads.com’a artık resmi olarak Bayan Hartzler olduğunu ifade etti.Bu konuyu röportajlarında fazla açmak istemeyn lee, son yaptığı röportajında boşanmak istediğini ancak karşı tarafın istediğini iddia etmiştir.

Tarzı
Lee’nin tarzı Viktoryan tarzı kıyafetleri ile ve gothic makyajı ile hemen göze çarpar.Aynı zamanda giydiği kıyafetlerden bazılarını da kendisi tasarlamıştır. Bunlara örnek olarak Going Under parçasının klibinde giydiği kıyafet, 2004 Grammy ödüllerinde giydiği kıyafet ve The Open Door albüm kapağındaki kıyafeti örnek olarak verilebilir. Tasarladığı kıyafetleri tasarladıktan sonra daha uygun bir hale getirmesi için Japon moda tasarımcısı H.Naoto ile çalıştı. Konserlerinde genel olarak korse, uzun etekler ve uzun botlar giymektedir. Ayrıca sol kaşının yanında da bir pieercing’i vardır.Bu da Fallen albüm kapağında göze çarpar.

Genellikle dekoltenin dikat çekmek için yapıldığına inandığından genellikle dekolteli kıyafetler giymekten kaçınmıştır. FakatEverybody’s Fool parçasının klibinde dekolteli kıyafetler giymiştir. Ama, klipte işlenen konu ve şarkının sözleri birleşince ,insanların dekolteyi ilgi çekmek için yaptığını ve şarkıda da Amy Lee’nin bu tür insanlara olan tepkisi açıkça görülmektedir. Hayranları da Amy Lee’yi bu konuda desteklemektedir.

Amy Lee bir Evanescence Konserinde 2006 yılında Blender adlı magazin dergisi, yaptığı listedde Amy Lee’yi rock dünyasının en seksi kadınları arasında göstermiştir. Listede Lee’nin yanısıra Liz Phair,Courtney Love,Joan Jett gibi rock dünyasının ünlü isimleri de yer almıştır.

Diğer Projeleri
2000 yılında Amy Lee, Evanescence’da daha önce klavye çalmış olan David Hodges’un Breathe adlı şarkısını ve daha önce albümlerinde yer almamış olan Fall into You adlı şarkıları seslendirdi.Ayrıca,Big Dismal adlı grubun 2003’te çıkan ilk albümleri Believeden Missing You adlı şarkıya geri vokal yaptı. Bundan başka, Lee The Daming Well adlı grubun iki şarkısına geri vokal yapsa da, grubun albümü çıkmadan önce Amy Lee’nin seslendirdiği kısımlar çıkarıldı. 2004 yılında erkek arkadaşı Shaun Morgan ile düet yaptı. Shaun Morgan ve grubu Seether’ın 2004 ‘te çıkan albümü Disclaimer iklinin beraber söylediği Broken adlı şarkı yer aldı. Şarkının klibinde de Amy Lee grupla beraber yer aldı.Bu şarkının bir başka özelliği de The Punisher adlı filmin film müzikleri arasında yer almasıydı.

2006’da bir Amerikan yardım kuruluşu olan Out of the Shadows’un başına geçti. Bu uluslararası bir kuruluştu ve amacı da insanları epilepsi hastalığı hakkında eğitmekti. Amy Lee’nin görevi kabul etmesinin bir nedeni de erkek kardeşine bu hastalığın teşhsi konmuş olmasıydı.

Şarkıcı,Johnny Cash’in Gods Gonna Cut You Down adlı şarkısının klibinde de yer aldı. Klip Manhattan’da Trinity kilisesinde çekildi. Klip sırasında Tim Burton’a ait olan siyah kadife bir ceket giydi.

Korn’un MTV’de yer alan Unplugged adlı programda yer alan akustik performansında Freak on a Leash şarkısında Lee de yer aldı. Bu şarkı aynı zamanda Şubat-2007 tarihinde çıkan Korn albümünün ilk single’dır.

2007 yılının sonlarına doğru VH1 adlı kanaldaki Behind the Music adlı programda yer aldı. Program, o hafta rock grupları ile ilgili bir bilgisayar oyunu olan Rock Band’i tanıtıyordu.

Diskografi
Evanescence EP (1998)
Whisper EP / Sound Asleep EP (Big-Wig Enterprises) (1999)
Origin (Big-Wig Enterprises) (4 Kasım 2000)
Mystary EP (Wind-Up Records) (2003)(Ocak 2003 Fallen Promo Albümü)
Fallen (Wind-Up Records) (4 Mart 2003)
Anywhere But Home (Wind-Up Records) (23 Kasım 2004)
The Open Door (Wind-Up Records) (3 Ekim 2006)

Birlikte Çalıştığı Kişiler & Gruplar
David Hodges & Amy Lee – “Breathe” – The Summit Church: Summit Worship (2000)
David Hodges & Amy Lee – “Fall Into You” (2000, Yayınlanmadı)
Big Dismal & Amy Lee – “Missing You” – Believe (2003)
Seether & Amy Lee – “Broken” – Disclaimer II (2004) ve Punisher Film Müzikleri (2004)
Korn & Amy Lee – “Freak on a Leash” – MTV Unplugged: Korn (2007)
Various with Amy Lee – “Sally’s Song” – Nightmare Revisited (2008)


Leave a Comment

Loading...