Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Al Green Kimdir

Al Green, 13 Nisan 1946’da Arkansas’ta doğdu. Amerikan gospel ve soul müzik yorumcusu Al Green’in popularitesi 1970 yılından itibaren parlamaya başladı. “You Oughta Be With Me”, “I’m Still In Love With You”, “Love and Happiness”,  ve “Let’s Stay Together” gibi hitleriyle 70’li yıllarda zirveyi yakaladı.

Çocuk yaşlarda müziğe aşık olan Al Green 9 yaşındayken “Green Brothers” adıyla bir grup kurdu. Bu macera kısa sürdü ancak 16 yaşına geldiğinde okul arkadaşları ile birlikte  “Al Green & Creations ” ismiyle bir R&B grubu oluşturdu. Daha sonra adlarını “Soul Mates” olarak değiştirdiler. Grubun ilk single parçası “Back Up Train” sürpriz bir şekilde hit oldu ve R&B listelerine girdi. 1970  yılında “Green is Blues” adlı albümü çıktı. Albüm hit olmasa da 2.albümü için parlak bir adım oldu. Al Green Gets Next to You ilk hit parçaı olarak dierlerini de peşinden sürükledi. “Tired of Being Alone”. Let’s Stay Together (1972) ve I’m Still In Love With You (1972) şarkılar büyük sükse yaptı ve  1973 ‘deki “Call Me” ile Al Green artık tanınmış bir hitmaker idi. Call Me albmü bugün bile hatırlanan en başarılı albümü olmuştur. “Call Me” , “Here I Am”, “Sha-La-La (Make Me Happy) tüm bu parçaların hepsi Top 10 de Gold Singles oldular.

1974 yılında özel hayatındaki beklenmedik sarsıntılarla Al Green gospel müziğe dönüş yapar. 1976’da ise Memphis’teki Full Gospel Tabernacle’a. 1978 yılında R&B listelerine dönüşü ise ” Pet A Little Love In Your Heart” parçası ile gerçekleşti.

Sayısız müzik ödülleri ile taçlandırılan Al Green en son 2008 yılında  Lay It Down albümü ile birçok ödülü daha kucakladı.


Leave a Comment

Loading...