Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ahmet Taner Kışlalı Kimdir?

Ahmet Taner Kışlalı Kimdir?

Ahmet Taner Kışlalı
Adı Soyadı: Ahmet Taner Kışlalı
Doğum Tarihi:10 Temmuz Pazartesi, 1939
Doğum Yeri: Zile / Tokat / Türkiye
Mesleği: Gazeteci, Siyasetçi

Yaşam Durumu: Vefat Etmiş
Ölüm Tarihi: 21 Ekim Perşembe, 1999

Ahmet Taner Kışlalı

Siyasetçi, siyaset bilimci ve yazar
Ahmet Taner Kışlalı, Ziraat Bankası veznedarı Hüsnü Bey ve İlkokul öğretmeni Lütfiye Hanım’ın oğlu olarak 10 Temmuz 1939’da Tokat’ın Zile ilçesinde dünyaya gelmiştir.
1951’de Kilis Kemaliye İlkokulu’nu, sonra da Kilis Ortaokulu’nu ve 1957’de de İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmış, okurken bir yandan da Yenigün Gazetesi’nde spor muhabirliği yapmıştır. 1962-1963 yılları arasında Yenigün Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü görevi yapmıştır.
Paris Üniversitesi’nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi dalında Modern Türkiye’de Siyasi Güçler başlıklı doktorasını yaptı. Fransa’da tanıştığı Bordo’lu Nicole (Nilgün Kışlalı) ile 1968 yılında evlenen Kışlalı’nın, bu evlilikten Altınay ve Dolunay adında iki kızı dünyaya gelmiştir.
Hacettepe Üniversitesi’nde siyaset sosyolojisi alanında öğretim üyeliğine başlamış, ancak askerlik dönüşü üniversiteye kabul edilmemesi üzerine Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçmiştir. 1972 yılında doçent olmuştur. 1971-1977 yılları arasında Yankı Dergisi’ndeki yazılarıyla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’in dikkatini çekmiş ve 1977 yılında CHP’den İzmir milletvekili seçilmiştir. 1978’de ise Bülent Ecevit hükümetinde kültür bakanı olarak görev aldı.
12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde siyaset bilimi dersleri vermeye başlayan Ahmet Taner Kışlalı, 1988’de profesör olmuştur. 1991 sonunda Cumhuriyet Gazetesi’nde Haftaya Bakış ismiyle köşe yazılarına başlamıştır. Kışlalı, 1995 yılında kendi kullandığı otomobille Antalya yolunda kaza yapmış ve eşini kaybetmiştir. 1997’de Nilüfer Kışlalı’yla evlenmiş, bu eşinden de üçüncü kızı (Nilhan Nur) dünyaya gelmiştir.
Ölümü
Ahmet Taner Kışlalı, 21 Ekim 1999, saat 09.40’da Ankara’da evinin önünde bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.
Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdığı son yazısını faksla gönderdikten 19 dakika sonra evinden çıktı. 06 GK 377 plakalı aracının üstüne silecek ile kaput arasına konulmuş poşete sarılı paketi alıp sol eliyle kapıyı açtığı sırada büyük bir patlama meydana geldi. Sol kolu kopan Kışlalı’ya yardıma gelen ilk kişi site bekçisi Arif Emirhan Kılıç’tı. Bayındır Hastanesi’ne götürülen Kışlalı, saat 10:02’de kalbi durmuş, nabzı hızlanmış ve bilinci kapalı şekilde Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakledildi. Operatör Dr. Hasan Karakış tarafından yapılan muayenesi sonrası ise öldüğü açıklandı. Kışlalı’nın naaşı Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.
Ölümünden sonra 1999 Sertel Demokrasi Ödülü’ne layık görülmüştür.
Eserleri
Forces politiques dans la Turquie moderne (Modern Türkiye’de Siyasi Güçler) (Tükendi, AÜ SBF Yayınları, 1968)
Öğrenci Ayaklanmaları (Bilgi Yayınevi, 1974)
Siyasal Sistemler – Siyasal Çatışma ve Uzlaşma (İmge Kitabevi Yayınları, 1993)
Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği (İmge Kitabevi Yayınları, 1993)
Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi (İmge Kitabevi Yayınları, 1994)
Seçimsiz Demokrasi (Çağdaş Yayınları, 1995)
Bir Türkün Ölümü (Ümit Yayıncılık, 1997)
Siyaset Bilimi (İmge Kitabevi yayınları, 1999)
Ben Demokrat Değilim (İmge Kitabevi Yayınları, 1999)
Forces politique dans la Turquie moderne

Leave a Comment

Loading...