Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ahmet Deniz Bölükbaşı Kimdir?

Ahmet Deniz Bölükbaşı Kimdir?

Ahmet Deniz Bölükbaşı
Adı Soyadı: Ahmet Deniz Bölükbaşı
Doğum Tarihi:25 Ekim Salı, 1949
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi, Devlet Adamı


Yaşam Durumu: Yaşıyor
Gösterim: 92

Ahmet Deniz Bölükbaşı

Türk diplomat ve siyasetçi. Dış Politika danışmanı
Aslen Kırşehirli olup, Osman Bölükbaşı’nın oğludur. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1973’de Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Dışişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında farklı kademelerde görev aldıktan sonra, Atina ve Bonn Büyükelçilikleri’nde Elçi Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Lizbon Büyükelçisi olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığı Birinci Hukuk Müşavirliği’ne, ardından Başbakan Yardımcısı Dış Politika Başdanışmanlığına atandı. Cenevre Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi olan Bölükbaşı,”Osman Bölükbaşı: Türk siyasetinde Anadolu fırtınası” ve ‘1 Mart Vakası’ adlı kitapları kaleme almıştır.
Siyasi Hayatı
Hem 2002 seçimlerinde, hem de 2007 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterilmiştir. Ankara 2. bölge 1. sıradan milletvekili seçilmiştir. Ahmet Deniz Bölükbaşı son MHP kongresinde MHP Merkez Yönetim Kuruluna girmiş ve ilk MYK toplantısında Türk Dünyası ve Uluslar Arası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 21 Mayıs 2011’de milletvekilliğinden ve partideki görevinden istifa etmiştir.
1 Mart Tezkereleri
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından, 1 Mart Tezkeresi öncesi görüşmelerin diplomasi ayağına başkanlık etmesi için Ahmet Deniz Bölükbaşı görevlendirilmiştir.

Leave a Comment

Loading...