Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ahmet Altan Kimdir?

Ahmet Altan Kimdir?

Ahmet Altan
Adı Soyadı: Ahmet Altan
Doğum Tarihi:1950
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Gazeteci

Yaşam Durumu: Yaşıyor
Gösterim: 119

Ahmet Altan

Gazeteci-yazar
1950 yılında dünyaya geldi. Orta ve lise öğrenimini farklı okullarda dolaşarak tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesine devam etti ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Gazetecilik mesleğine yirmi dört yaşında başladı. Gece muhabirliğinden, genel yayın müdürlüğüne kadar gazeteciliğin hemen hemen bütün kademelerinde görev yaptı. 1987’de köşe yazarı oldu ve Hürriyet, Güneş, Milliyet, Yeni Yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar yazı yazdı. Milliyet’te çalıştığı dönemde, gazetede Kürtlerin çoğunlukta olduğu kurgusal bir “Kürdiye” ülkesinden bahseden yazısı sebebiyle işten çıkarıldı. Kurucusu olduğu Taraf gazetesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir. Eylül 2008’de Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarına adadığı bir yazısı sebebiyle Türklüğe hakaretle suçlandı.
2007’de yayın hayatına başlayan Taraf gazetesinin genel yayın yönetmenliğini Alev Er ile beraber üstlenmiş, daha sonra Alev Er’in ayrılmasıyla bu görevi tek başına yürütmeye başlamıştır. Ayrıca gazetenin Kum Saati adlı köşesinde, yazılarına devam etmiştir. Taraf gazetesi, 2009’da Leipzig Bankası Medya Vakfı tarafından verilen ve dünyanın prestijli basın ödüllerinden olan “Özgürlük ve Medyanın Geleceği” Ödülü’ne layık görülmüştür. Ahmet Altan ayrıca 2011 yılında üçüncüsü düzenlenen ve Ulusulararası Hrant Dink vakfı tarafından verilen “Hrant Dink Barış Ödülü”nün de sahibidir. Aralık 2012’de ise Yasemin Çongar ile birlikte Taraf Gazetesi’ndeki görevinden istifa etmiştir.
Altan, doksanlı yılların ortalarında Neşe Düzel ile birlikte Star TV’de Kırmızı Koltuk adlı tartışma programını hazırlamış ve sunmuştur. Yapılan tartışmaların dozajı, yayıncı tarafından programın kapatılmasına yol açmıştır.
Ahmet Altan, yazar ve eski milletvekili Çetin Altan’ın oğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat profesörü ve yazar Mehmet Altan’ın ağabeyidir. Altan, iki çocuk babasıdır.
Eserleri
Roman
Dört Mevsim Sonbahar (1982)
Sudaki İz (1985)
Yanlızlığın Özel Tarihi (1991)
Tehlikeli Masallar (1996)
Kılıç Yarası Gibi (1998)
İsyan Günlerinde Aşk (2001)
Aldatmak (2002)
En Uzun Gece (2005)
Deneme
Gece Yarısı Şarkıları
İçimizde Bir Yer
Karanlıkta Sabah Kuşları
Kristal Denizaltı
Ve Kırar Göğsüne Bastırırken

Leave a Comment

Loading...