Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı
Adı Soyadı: Acun Ilıcalı
Doğum Tarihi:1969
Doğum Yeri: / Edirne / Türkiye
Mesleği: Televizyoncu

Acun Ilıcalı

Yapımcı ve program sunucusu:
Acun Ilıcalı, Ergün ve İlknur Ilıcalı’nın ikinci oğulları olarak, 1969’da Edirne’de dünyaya geldi. Ilıcalı ailesi aslen Erzurum’un Ilıcalı ilçesindendir. İlk öğretimi Edirne İstiklâl İlköğretim Okulu’nda geçen Acun Ilıcalı, daha sonra İstanbul’da Kadıköy Maarif Koleji orta bölümünü ve Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Ardından da İstanbul Üniversitesi’nin İngilizce öğretmenliği bölümünü kazandı. Ancak üniversiteye devam etmeyip, televizyonculuğa başladı.
Henüz On dokuz yaşında iken evlenmiş ve Banu adında bir kız çocuğu olmuştur. Kızı doğduktan dokuz ay sonra ise ailesini kaybetmiştir. Hemen ardından da yaşadığı sorunlar nedeniyle eşinden boşanmıştır. 2003 yılında ise Zeynep hanımla ikinci evliliğini yapmış ve bu evliliğinden de Leyla ve Yasemin adında iki kız çocuğu daha olmuştur.
Motosiklete düşkün olan Acun Ilıcalı, İstanbul Bağdat Caddesi’nde ciddi bir motosiklet kazası geçirmiştir. Kaza sırasında motosiklette olan yakın arkadaşı vefat ederken, kendisinin de kolu kırılmıştır. Ilıcalı’nın koluna otuz altı dikiş atılmış ve platin takılmıştır.
Kariyeri:
İlk ticaret deneyimini 1995 yılında bir kot dükkânı açarak yaşadı, ancak başarılı olamayarak iflas etti. Daha sonra bir arkadaşının aracılığıyla ünlü spor yazarı ve spiker İlker Yasin’le tanıştı. Futbol bilgisiyle Yasin’in ilgisini çekince denenmek üzere gazeteciliğe başladı. Beşiktaş muhabirliği yaparken futbolcularla yakın arkadaşlıklar kurup, özel röportajlar yapınca bir anda tanınır bir gazeteci haline geldi. Kısa sürede yıldızı parlayan Acun Ilıcalı, ünlü spor gazetecisi ve televizyoncu Şansal Büyüka’nın ekibine transfer oldu. Televole furyasının etkili olduğu dönemde, spor magazin ağırlıklı bu program bünyesinde kendine ait özel çekimler yapmaya başladı. Yabancı ülkeleri gezerek magazinsel görüntüler eşliğinde kendisinin sunup hazırladığı program yine büyük bir beğeni topladı. Ardından bu bölümü 2002 yılında Acun Firarda adı altında ayrı bir program yaparak sunmaya devam etti. Bu yayınlar sırasında 105 ülke gezerek önemli bir başarı yakaladı.
Ünü gittikçe büyüyen Acun Ilıcalı, 2005 yılında Acun Medya ismiyle prodüksiyon şirketini kurdu. Fear Factor, Survivor Kızlar – Erkekler, Survivor Türkiye – Yunanistan, Survivor Aslanlar – Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi, Yetenek Sizsiniz, Yok Böyle Dans, Survivor Ünlüler – Gönüllüler ve O Ses Türkiye programlarının yapımcısı, jürisi ve sunucusu oldu. Ayrıca Uğur Dündar’ın sunmuş olduğu Yoksa Rüya mı? ve Behzat Uygur’un sunmuş olduğu Söyle Söyleyebilirsen programlarının yapımları da Acun Ilıcalı tarafından gerçekleştirildi.
Ayrıca başta üniversiteler olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, hayatında yaşadığı olayları mizahi bir dille anlatan stand-up gösteriler yaptı.
Ödülleri:
En İyi Erkek Sunucu Altın Arılar Ödülü
Ilıcalı, 2007 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulunmuştur.

Leave a Comment

Loading...